Nehledejte! Hledejte realitního makléře. Realitní makléř je právě tou osobou, která vás bude provázet celým realitním obchodem.

Realitní kancelář může mít hodně poboček, hodně realitních makléřů, další mají propracovaný marketing. Ale všechny mají realitní makléře – jednotlivce, kteří pro ni pracují. Někteří jsou úspěšnější, někteří empatičtější, někteří zkušenější, někteří mladí, o to dravější. Realitní makléř je tím, kdo bude Vaši zakázku realizovat.

Pokud se rozhodnete přenechat starosti se zobchodováním své nemovitosti realitní kanceláři, ať už z důvodu nedostatku času či obavy z neznalosti realitního trhu (zkušený makléř má za sebou desítky zobchodovaných nemovitostí, samoprodejce jednotky), vždy vybírejte ne realitní kancelář, ale realitního makléře.

Zkušený realitní makléř dokáže nejen provést klienta realitním obchodem tak, aby se klient sám nemusel o průběh obchodu starat, ale provede spoustu kroků k tomu, aby realitní obchod dopadl ke spokojenosti obou stran.

Na mnohdy užívaný argument ušetřené provize lze nahlížet z několika úhlů. Samoprodejci zpravidla argumentují nedostatečnou zkušeností makléřů vzhledem k výši provize. Takové zkušenosti lze předejít právě výběrem realitního makléře. Ušetřená provize ovšem může znamenat i nižší dosaženou kupní cenu z důvodu nedostatečné zkušenosti s cenotvorbou spolu s velmi častou chybou, kdy se samoprodejce dohodne na podmínkách prodeje hned s prvním zájemcem. V takovém případě může výhradní zprostředkovtelská smlouva klienta ochránit před unáhleným rozhodnutím.

Proto pokud se rohodnete prodat (ne prodávat) nemovitost „přes realitku“, vždy se snažte klást důraz na výběr konkrétního makléře. Stejně jako volíte zkušeného lékaře, ať už pracuje na jakékoliv klinice či vede soukromou praxi.