Na této stránce naleznete Realitní zpravodajství. Realitní makléř nebo kancelář může chápat některé věci jako samozřejmé, avšak ten, kdo se v realitách běžně nepohybuje může nalézt spoustu užitečných informací či inspiraci. Co by měla nebo mohla vědět široká veřejnost nebo alespoň ten, kdo se chystá skočit do realitního rybníka a stát se úspěšným prodávajícím či kupujícím.


  • Nemovitosti vlastněné v zahraničí jsou dnes již mnohem běžnějším jevem, než bývaly. Situaci ulehčilo členství v EU i předpisy některých zemí, kteří dříve například neumožňovaly nákup nemovitosti fyzickou osobou. Je tedy pochopitelné, že se i zisky z těchto nemovitostí nebo z prodeje nemovitosti stávají předmětem daně. Kde se tyto daně platí a kde se přiznávají?
  • Pokud hledali zájemci nové bydlení, měli nejlepší příležitost k nákupu před třemi lety. Vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů se tehdy podepsaly na výrazném poklesu poptávky nejen po zlínských bytech, ale také po rodinných domech. Ceny se díky tomu snížily u některých bytů až o stovky tisíc. Podle oslovených odborníků došlo před koncem loňského roku k […]
  • Mnoho seniorů odmítá opustit své byty či domy, i když jejich údržbu nezvládají. Pokud nemají blízko rodinné příslušníky, jsou navíc často odkázáni na služby cizích osob. Odmítat se stěhovat je někdy pochopitelné, protože ve stáří ne každý zvládá velké změny. Nicméně někdy taková změna znamená podstatné zvýšení kvality života.
  • Pro fyzické osoby se blíží termín podání daně z příjmu. Do přiznání budou někteří muset zahrnout i nemovitost, kterou v roce 2024 prodali. Ne všech, a ne vždy tomu tak musí být. V daňových předpisech existují výjimky, kdy se daň z prodané nemovitosti neplatí. Pojďme se tedy podívat na aktuální situace.
  • Správné nastavení ceny je jedna z nejdůležitějších součástí prodeje nemovitosti. Realitní praxe je však často taková, že klienti sami přicházejí s jasnými finančními očekáváními či požadavky. Tato cena se obvykle výrazně liší od té, za kterou je možné nemovitost prodat. Realitní makléř by měl umět s takovou situací pracovat. A také by měl být schopný […]
  • Jeden z největších úřadů v České republice dokončil svoji plnou digitalizaci a lidé tak už z pohodlí domova mohou vyřídit i tak zásadní věc, jako je nákup nemovitosti. Díky novému Portálu katastru a zeměměřictví to zvládnou sami během několika minut, navíc tak ušetří 400 Kč ze správního poplatku. Systém je uživatelsky přívětivý a běží plynule, […]
  • Jestliže kupujete starší nemovitost, zřejmě počítáte s částečnými úpravami, nebo dokonce s podstatnější rekonstrukcí. Ovšem je vhodné ještě před koupí nemovitosti si promyslet, jak bude rekonstrukce náročná, jak dlouho bude trvat, a zda na ni budete mít dostatek finančních prostředků.
  • Hypoteční sazby se pomalu ale jistě přibližují pětiprocentní hranici. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku března klesla meziměsíčně o dalších šest bazických bodů na aktuálních 5,05 procenta. Před rokem byla hypoteční sazba 5,62 procenta. Některé banky dokáží nabídnout ještě lepší úrokové sazby, hlavně u hypoték s tříletou fixací. Ta se podle […]
  • Rozhodování a činnost společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) se řídí občanským zákoníkem, zatímco pro bytová družstva platí jiná právní úprava, konkrétně zákon o obchodních společnostech a družstvech. Z toho vyplývá, že ani rozhodování a řízení těchto na pohled podobných společností není stejné.
  • Podle informací Asociace českých stavebních spořitelen poskytly v loňském roce stavební spořitelny úvěry v rekordním objemu. Zásluhu na tom mám mimo jiné strategické propojení s dotačními programy Nová zelená úsporám. Poradenství pro dotační programy začaly stavební spořitelny realizovat ve spolupráci se Státním fondem pro životní prostředí v prvním čtvrtletí loňského roku.